Atspausdinta iš: http://www.old2.pressphoto.lt/lt/naujienos/afganistanas_tada_ir_dabar:_lietuviu_pedsakai

Afganistanas tada ir dabar: lietuvių pėdsakai

pressphoto.lt  ::  Naujienos  ::  Afganistanas tada ir dabar: lietuvių pėdsakai


Sovietų Sąjungos intervencija Afganistano teritorijoje tęsėsi ištisą dešimtmetį - nuo 1979 m. gruodžio 27 d. iki 1989 m. vasario 15 d. Afganistane tarnavo apie 5000 šauktinių iš Lietuvos, žuvo 96. Sovietų valdžia bandė nuslėpti bet kokią informaciją apie karą, slopino radijo bangas iš užsienio, ant aukų paminklų neleido rašyti, kad jie žuvo Afganistane, tuo dar labiau didindama artimųjų baimę.

afganistanas2009
 
Bėgant metams, beprasmio karo ir pralieto kraujo liudininkų lieka vis mažiau. Šios nuotraukos – tarsi tiltas į praeitį: tiems, kas ten buvo – prisiminti, o jaunajai kartai pamatyti, ką Lietuvos vyrai veikė tolimoje ir atšiaurioje Afganistano žemėje. Pajusti Afganistaną tokį, koks jis buvo prieš 20 metų ir tokį, koks yra dabar padės unikalios praeities nuotraukos ir kontrastingi šių dienų vaizdai.
 
Karą ir okupaciją išgyvenusios, šiandien jau nepriklausomos Lietuvos misija Afganistane per dvi dešimtis metų pasikeitė. Anuomet prievarta tapę beprasmio karo dalyviais, šiandien, vykdydami įsipareigojimus NATO, Afganistane taikos misiją vykdo apie 170 Lietuvos piliečių. Lietuvos vadovaujama Provincijos atkūrimo grupė (PAG) pradėjo veikti 2005 metų birželio mėnesį. Pagrindinė užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti. Iki šiol, vykdydamas misiją Afganistane, žuvo vienas Lietuvos karys.
 
Paroda eksponuojama Vilniaus rotušėje (Didžioji g. 31, Vilnius).
Parodos organizatoriai: Afganistano karo veteranų bei kitų karinių konfliktų dalyvių asociacija, Europos Parlamento frakcijos „Sąjunga už tautų Europą“ vicepirmininkas Gintaras Didžiokas, talkinant LR Krašto apsaugos ministerijai ir Lietuvos spaudos fotografų klubui.