Atspausdinta iš: http://www.old2.pressphoto.lt/lt/naujienos/auksiniai_kadrai_2009

Auksiniai kadrai 2009

pressphoto.lt  ::  Naujienos  ::  Auksiniai kadrai 2009


Ketvirtadienio vakarą Vilniaus Rotušėje buvo apdovanoti geriausi praėjusių metų Lietuvos spaudos fotografai. Tarp laureatų – ir "Verslo žinių" fotografas Herkus Milaševičius, kurio darbas pripažintas geriausia fotografija "Gyvenimo" tema. 

Nacionalinis spaudos fotografijų konkursas "Lietuvos spaudos fotografija" vyko 8 kartą. Praėjusiais metais kurtus darbus jam pristatė 151 autorius, viso tarptautinei komisijai teko vertinti daugiau nei 6000 fotografijų.

Fotografai konkursui nuotraukas teikė šiomis temomis: "Naujienos", "Gyvenimas", "Kultūra ir pramogos", "Portretas", "Sportas", "Kariuomenė", "Gamta ir jos apsauga", "Spindesys" ir "Reportažas". Komisija kiekviena tema iš pateiktų darbų nominavo geriausius, kurių vienas autorius tapo temos nugalėtoju. Geriausiems fotografams iškilmingos ceremonijos metu įteikti "Auksinės blykstės" apdovanojimai.

"Naujienų" temos nugalėtoju tapo fotografas Artūras Morozovas, pateikęs nuotrauką, atspindinčią konflikto Gruzijoje aktualijas: nuotraukoje užfiksuota, kaip gruzinų šuo išlydi paskutinį rusų reguliariosios armijos kareivį iš Senakio karinės bazės Vakarų Gruzijoje. "Portreto" temos nugalėtoja – fotografė Olga Posaškova, pateikusi seimo nario Juliaus Veselkos portretą. auksinis kadras 2

Geriausiu temos "Kultūra ir pramogos" darbu pripažinta Zenono Šilinsko  fotografija, kurioje užfiksuotas sukauptas koncertui pasipuošusios atlikėjos Natalijos Zvonkės žvilgsnis ir jos publika – Alytaus pataisos namų gyventojai.

Kaip geriausias "Reportažas" apdovanota Rolando Žalgevičiaus fotografijų serija, kurioje užfiksuota, kaip vasaros naktį Žvingių kaimo gyventojai gelbėjo knygas iš gaisro apimto kaimo bibliotekos pastato.

"Spindesio" tema laimėjo ne mados, stiliaus ar žinomus visuomenės veikėjus vaizduojančios fotografijos, tačiau Oksanos Školnajos darbas, kuriame užfiksuota niujorkiečių porelė, vasaros vakarą savo jausmus gaivinanti lauke. Ir ne kokiame didmiestyje, tačiau Švenčionių miestelyje. 

Temos "Gyvenimas" nugalėtojas Herkus Milaševičius taip pat dirbo saulei nusileidus. Jo nuotraukoje – naktinės pamainos virėjos, valandėlei ištrūkusios į vėsią vasaros naktį sutraukti cigaretę ir neskubančios grįžti atgal.

 Cigaretės dūmai paslaptingai rūksta ir temos "Sportas" nugalėtojo Rolando Parafinavičiaus  fotografijoje. Tai, kad ji rūksta įspūdingų raumenų formų vyriškio rankose, sukelia paradoksalų įspūdį – kaip pabrėžia pats autorius, kūno rengybos varžybų žiūrovai to nemato.

Geriausia "Kariuomenės" temos fotografija – Gintaro Lukoševičiaus nuotrauka, kurioje vaizduojamos jauno karinių pajėgų laivo "Jotvingis" jūreivio laidotuvės. Jaunuolis žuvo ne nuo priešo kulkos ir ne mūšio įkarštyje, tačiau prispaudus laivo liukui karinių pratybų prie Danijos krantų metu. Nuotraukoje pavaizduotas valstybės simbolis – trispalvė – vargu ar gali nuskaidrinti antrame plane užfiksuotų žuvusiojo artimųjų skausmą.

bendra foto 2009m
                                                                                                                                                                      Juditos Grigelytės nuot.

Mirties motyvas nugalėjo ir temos "Gamta ir jos apsauga" kategorijoje – laimėtojas Sigitas Stasaitis. Fotografijoje pavaizduota šalikelėje gulinti negyva lapė. Fotografiją autorius pristato taip: "Skaičiuodami karo keliuose aukas užmirštame, kad po ratais žūsta ne tik žmonės, bet ir mūsų mažieji broliai, kurių kūneliai lieka tįsoti šalikelėse...".

Pirmą kartą kolegų darbus vertinti turėjo progą ir patys fotografai – šiemet buvo įsteigtas "Kolegų prizas". Juo pagerbtas fotografas Saulius Žiūra.

nugaletojai 2009 maza
                                                                                                        Ramūno Danisevičiaus nuotr.

Geriausių konkurso darbų paroda veikia Vilniaus Rotušėje. Spaudos fotografijas pamatyti galima ir kasmet parodos proga leidžiamame albume – konkurso metraštyje "Lietuvos spaudos fotografija '09".

Portalo VZ.LT informacija