Atspausdinta iš: http://www.old2.pressphoto.lt/lt/naujienos/michail_raskovskij_retrospektyva

Michail Raškovskij Retrospektyva

pressphoto.lt  ::  Naujienos  ::  Michail Raškovskij Retrospektyva

 Raskovskij poster

 

2010 m. gegužės 6 d. 17 val. Prospekto galerijoje (Gedimino pr. 43, Vilnius) atidaroma Michailo Raškovskio (1959-2009) fotografijų paroda Retrospektyva. Autorius žiūrovams geriausiai žinomas kaip baleto bei šiuolaikinio šokio fotografas. Šioje paroda siekiama plačiau supažindinti su M. Raškovskio fotografine kūryba: be baleto fotografijos eksponuojami darbai iš serijų “Terra Užupis”, “Juodojo gulbino šokis”, “Didžiojo gulbino šokis” bei kiti kūriniai.

Šokis buvo didžioji M. Raškovskio aistra, kurią, anot jo paties, įžiebė šokio trapumas, toks artimas fotografijos prigimčiai. Nuo 1994 m. iki pat gyvenimo pabaigos fotografas dirbo Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, čia sukurtų negatyvų skaičius gerokai viršija  šimtą tūkstančių. Teatrą jis prilygino juodajai skylei, kuri įtraukia žmogų visam gyvenimui. Teatro metraštininkui rūpėjo atskleisti menininkų asmenybes, jis siekė įsiskverbti į patį šokį, artistų fizinius ir dvasinius pojūčius. M. Raškovskiui pavykdavo “sumedžioti” tas retas, brangias akimirkas, kai šokėjai atsiskleidžia visu grožiu ir drauge perteikia choreografo mintį.

Fotografas viename interviu yra sakęs: “Kaip ir kiekvienas menininkas praktikas negaliu neturėti savo meno filosofijos, tačiau ją paviešinęs turėčiau neišvengiamai ir atitikti, o suvaržymų, rėmų visai nesinorėtų. Svarbiausia fotografijoje, mano nuomone, yra laikas, laiko suvokimas. Taip ir su judesiu – judesys ir ne judesys fotografui turi būti kažkas ir niekas. Bet lemia, sukuria viską būtent laikas – universali filosofinė kategorija ir fiziologiškai juntamas momentas, bet, žinoma, ne konkretaus laikmečio žymė”.

M. Raškovskis buvo Europos šokio fotografų ir kinematografų asociacijos, Lietuvos fotomenininkų sąjungos, Lietuvos spaudos fotografų klubo narys, bendradarbiavo su Lietuvos ir Rusijos muzikiniais ir dramos teatrais, buvo nuolatinis festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ fotografas. Dalyvavo tarptautinėse fotografijos parodose Berlyne (1986), Sankt Peterburge (1990), Budapešte (2002), Atėnuose (2003), Romoje (2004), Varšuvoje (2005),  Paryžiuje (2006, 2008). Surengė personalinių parodų Vilniuje (1986, 1997, 2001, 2005, 2008), Sankt Peterburge (1986, 2003), Maskvoje (2004), Osle (2007), Arendalyje (Norvegija, 2007), Dubline (2008), Briuselyje, Notingeme. M. Raškovskis yra kelių baleto fotografijos leidinių, tarp jų - solidaus albumo „Lietuvos baletas šiandien“ bendraautoris,  konkurso „Rusijos pressfoto – 2004“ laureatas, daugkartinis konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ laureatas.

 la dance MR

terra uzupis MR 1

terra uzupis MR 2

100x50 MR