Atspausdinta iš: http://www.old2.pressphoto.lt/lt/parodos/lietuvos_spaudos_fotografija_2008/apie/

Lietuvos spaudos fotografų klubas 2007

pressphoto.lt  ::  Parodos  ::  Lietuvos spaudos fotografija 2008  ::  Lietuvos spaudos fotografų klubas 2007

Lietuvos spaudos fotografų klubas

worldpress2007Lietuvos spaudos fotografų klubas šiemet pristato jau septintojo nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija 2008“ parodą ir albumą, taip pat antrąjį spaudos fotografijų festivalį „Vilniaus fotografijos ratas“. Šiuose puslapiuose norėtume jus supažindinti su praeitų metų klubo veikla ir naujais projektais.
2007–ieji prasidėjo šeštuoju nacionaliniu konkursu „Lietuvos spaudos fotografija“. Konkursas parodė pasikeitusį fotografų požiūrį į dalyvavimą jame. Tai sukėlė nemaža apmąstymų: dalį jų įvardijo žiuri, su dalimi teko susidurti ir patiems organizatoriams. Bene didžiausia problema buvo besaikis fotografijų pateikimas konkursui. Tai privertė Klubo valdybą pakeisti šių metų konkurso sąlygas. Vienas pagrindinių pakeitimų – ribojamas konkursui pateikiamų nuotraukų kiekis.
Kelionės po pasaulinius fotografijos renginius
Viena pagrindinių praeitų metų Klubo veiklos krypčių – jo narių kelionės po pasaulinius fotografijos renginius. Pavasarį nemaža grupė fotografų apsilankė prestižiškiausio pasaulinio spaudos fotografijos konkurso „World Press Photo“ apdovanojimų ceremonijoje Amsterdame. Rudenį net dvi delegacijos lankėsi Prancūzijoje. Rugsėjį – viename didžiausių spaudos fotografijos festivalių „Visa pour l‘image“, o lapkritį fotografijos mugėje „Paris Photo“.
Amsterdame galėjome pamatyti, kaip vyksta pasaulinio konkurso apdovanojimai. Mūsų nuostabai, jie organizuoti panašiai kaip ir Lietuvoje vykstantys „Auksinio kadro“ apdovanojimai. Skirtumų yra, bet jie ne itin ryškūs.
Lankantis Pietų Prancūzijos Perpignan‘o mieste vykusiame 19–ame tarptautiniame festivalyje kilo nemažai minčių, kaip paįvairinti Lietuvoje vyksiantį tarptautinį spaudos fotografijos festivalį „Vilniaus fotografijos ratas“. Kaip ir Amsterdame, užsimezgė nauji ryšiai, labai naudingi plėtojant tarptautinius santykius su kitų šalių fotografų bendruomenėmis. Atsirado galimybė patiems įvertinti „gyvų“ fotografijos parodų efektą ir naudą, tiesiogiai užmegzti santykius su jų autoriais. Tai labai palengvina tarpusavio bendravimą ir pasitikėjimą, kuris būtinas norint eksponuoti žinomų ir įvertintų fotografų parodas Lietuvoje. „Paris photo“ buvo galima pamatyti pasaulio fotografijos kryptis ir tendencijas. Tai labai svarbu jauniems fotografams, kuriems ir buvo skirta ši kelionė.
Spaudos fotografijų festivalis „Vilniaus fotografijos ratas“ 

pressphoto2007                                perpignan


Po kelionės į fotografijų festivalį Perpinjano mieste praėjus kelioms savaitėms Lietuvos spaudos fotografų klubas ir Vilnių papuošė fotografijų festivaliu „Vilniaus fotografijos ratas“. Šio festivalio idėja buvo brandinta daugiau nei metus. Tai pirmas toks fotografijų festivalis netradicinėse erdvėse (parduotuvių, kavinių, bankų vitrinose). Vienas pagrindinių festivalio tikslų buvo ne kviestis žiūrovus, o fotografijomis ateiti pas žiūrovą! Išleistas ir atvirukų rinkinys, pristatantis kiekvieną festivalio parodą.
„Vilniaus fotografijos ratas“ atskleidė spaudos fotografijos sugebėjimą perteikti mintis, jausmus, gyvenimus ir įvykius. Festivaliu norėjome parodyti, kad fotografijos pasakojimai gali egzistuoti ir vieni, be juos lydinčių komentarų ar tekstų, būti daug svaresni, jausmingesni, tikrąjį gyvenimą perteikiantys geriau nei išsakytas žodis. Spaudos fotografija gyvena ne vien mus pasiekiančiuose laikraščiuose, žurnaluose ar elektroninės žiniasklaidos priemonėse. Spaudos fotografija – tai vaizdu perteiktas pasaulis  ir išskirtinė galimybė atsidurti bet kuriame krašte, pajausti tenykštį gyvenimą tikromis, neperrašytomis emocijomis. Fotografijos eksponuotos netikėtose erdvėse neatsitiktinai. Siūlėme stabtelti ir iš naujo pažvelgti į kasdienį gyvenimą, mus supančios aplinkos pasikeitimus. Atėjo laikas fotografijai išsiveržti iš įprastų ir retai lankomų ar kiek pabodusių erdvių. procesutake
Tikimės, kad fotografijų parodos, kurias galėjote pernai apžiūrinėti visą parą, atskleidė  mus supančio gyvenimo alsavimą ir parodė besikeičiantį pasaulį čia šalia ir ten toli... Spaudos fotografija – tai istorijos akimirkos, kuriomis fotografai dalijasi su jumis savitai, nori asmeniškai jums perteikti savo mintis ir išgyventus jausmus.
Per festivalį kartu su Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionaline žurnalistų kūrėjų asociacija Lietuvos spaudos fotografų klubas surengė seminarą „Šiandieninės spaudos fotografijos tendencijos“. Šiame seminare vienas pagrindinių mokytojų buvo Pieteris ten Hoopenas. Per seminarą kolegos dalijos patirtimi, įgyta kelionėse užsienyje, sužinojo apie technikos naujoves, apie autorines teises.
Netikėta netektis metų pabaigoje
Kupinas naujų idėjų Lietuvos spaudos fotografų klubas žengė pasitikti naujųjų – 2008–ųjų metų. Netikėtai sužinojome, kad iš mūsų bendruomenės beprasmiškai buvo išplėštas kolega Viktoras Kapočius. Jo netektis sukrėtė ne vieną fotografą ar žurnalistų bendruomenės narį. Šis smūgis mums visiems atvėrė realybės ir gyvenimo trapumo sampratos vartus. Dėl beprasmiškos, skaudžios ir netikėtos kolegos Viktoro mirties prie Vyriausybės rūmų surengėme tylos protesto akciją prieš smurtą. Kartu ten eksponavome Viktoro Kapočiaus įdomiausias fotografijas tikėdami, kad 2008–ieji bus sėkmingesni ne tik fotografams, bet ir visiems geros valios žmonėms.

Jonas Staselis
Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas