Atspausdinta iš: http://www.old2.pressphoto.lt/lt/parodos/lietuvos_spaudos_fotografija_2007/

Lietuvos spaudos fotografija 2007

pressphoto.lt  ::  Parodos  ::   Lietuvos spaudos fotografija 2007

albumas2007Šis albumas – šeštasis Lietuvos spaudos fotografų klubo leidinys, pateikiantis tarptautinės vertinimo komisijos atrinktus vienų metų spaudos fotografų darbus. Leidinyje spausdinami geriausi spaudos fotografų darbai, eksponuojami parodose Lietuvoje bei užsienyje. Jų visuma – tai to laiko metraštis, vaizdas, įprasminęs įdomiausias nūdienos gyvenimo akimirkas ir žmones jose.

Spaudos fotografija – tai autoriaus įžvalga netikėtu rakursu pagauti akimirką čia ir dabar. Fotografo požiūris į aplinką ir žmones pavirsta kūriniu, kurio išliekamoji vertė matuojama įvairiais kriterijais: nekoreguotu tikrovės atspindžiu (tai privaloma žurnalistinei fotografijai), aktualumu, menine įtaiga, požiūriu į laikotarpį bei aplinką ir kt. Albumo fotografijos yra tarsi didelio audinio – istorinio tarpsnio – skiautelė, bylojanti apie nepagražintą realybę, žmones, jų skausmus, džiaugsmus, kasdienius darbus. Visa tai fotografo širdies, proto, sėkmės ir kartais netikėto atsitiktinumo rezultatas.
 

Konkursui „Lietuvos spaudos fotografija 2007“ nuotraukas pristatė per pusantro šimto Lietuvos spaudos fotografų. Darbų skaičius rekordinis – daugiau kaip 13 000. Toks kiekis privertė susimąstyti, ar nevertėtų riboti pateikiamų darbų skaičiaus, nes pirmą kartą teko sudaryti dvi komisijas. Pirmoji – Lietuvos fotografų ir fotografijos specialistų –peržiūrėjo visas konkursui pateiktas nuotraukas ir paliko optimalų jų skaičių, nerinkdama nei temų nugalėtojų, nei nominantų. Antrajai – tarptautinei šešių asmenų komisijai, susirinkusiai į „Holiday Inn" viešbutį Vilniuje, – buvo pateikta per keturis su puse tūkstančio nuotraukų, nenurodant autorių pavardžių. Ši komisija išrinko nominantus ir temų nugalėtojus. Jos nariai, sužinoję, kokį kiekį fotografijų jiems būtų tekę peržiūrėti, rekomendavo įvesti vieno autoriaus pateikiamų nuotraukų limitą.
 

Kaip ir ankstesniais metais, darbai pateikti konkurso temoms „Naujienos“, „Žmonės naujienose“, „Socialinė fotografija“, „Portretas“, „Kultūra“, „Sportas“, „Pramogos“, „Kariuomenė“, „Gamta ir jos apsauga“, „Kasdienis gyvenimas“ ir „Reportažas“. Vienas pagrindinių konkurso reikalavimų – nenaudoti kompiuterinių filtrų, montažo ar kitokių priemonių. Visi netikėtumai, atspindžiai ar rakursai autorių turi būti išnaudoti tik fotografuojant. Ši nuostata nebuvo taikoma tik naujajai temai „Spindesys“.
 

Šių metų konkurse atsirado dvi naujos temos – „Spindesys“ ir „Fotoapybraiža“. Pirmoji turėtų suteikti galimybę žurnaluose dirbantiems fotografams atskleisti savo kūrybinius sumanymus, neturinčius tiesioginės sąsajos su žurnalistine fotografija, bet publikuojamus spaudoje. Tai vienintelė tema, kurioje konkurso sąlygose numatyta montažo ir kitokio kompiuterinio apdorojimo galimybė. Šios temos atsiradimą lėmė vis didėjanti žurnalų pasiūla ir paklausa. Įdomu tai, kad temą pasiūlė klubo nariai, dirbantys žurnalistinės fotografijos srityje ir retai susiduriantys ar kuriantys šios temos fotografijas. Antroji tema „neatsilaikė“ ir buvo sujungta su tema „Reportažas“. „Fotoapybraižos“ idėja buvo atskirti tęstinį fotopasakojimą nuo reportažo, turinčio tikslią pradžią ir pabaigą. „Reportažo“ ir „Fotoapybraižos“ temoms fotografai turėjo pateikti nuo 4 iki 16 fotografijų.  Komisijos nuomone, neužteko nuotraukų vienai ir kitai temai išrutulioti atskirai, todėl nuspręsta temas sujungti ir pavadinti senuoju pavadinimu.
 

Spaudos fotografija yra pažinimo ir naujienų šaltinis, teikiantis galimybę susitikti su visuomenę dominančiais žmonėmis, stebėti reiškinius, pažvelgti į gyvenimo įvairovę, apsilankyti daugeliui neprieinamose vietose. Nuotraukose matysite tai, ką kartais pastebi tik fotografo akis ir mintis. Šis konkursas – reikšmingas įvykis Lietuvos spaudos fotografijai. Jis skatina ir didžiųjų, ir provincijos leidinių fotografus ieškoti asmeninio požiūrio į mus supantį pasaulį, atskleisti šią fotografijos formą, parodyti jos galimybes ir svarbą mūsų gyvenime. Patekusių į parodą ir albumą nuotraukų aprašymus parengė patys autoriai.komisija2007
 

Konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“ rengia ne pelno organizacija Lietuvos spaudos fotografų klubas (LSFK), vienijantis daugiau kaip 60 Lietuvos spaudos fotografų profesionalų. Konkursas atviras visiems Lietuvos spaudos ir bendradarbiaujantiems spaudoje fotografams. Ankstesnių metų konkursai sulaukė palankių ekspertų ir visuomenės vertinimų, todėl nuspręsta jį rengti kasmet.

Leidžiamuose albumuose, be konkursinių fotografijų, būna pristatomas svečias (visuomenėje žinomas fotografuoti mėgstantis žmogus) ir skiriama dėmesio istorijai, užfiksuotai senose nuotraukose. Šiemet nuspręsta daugiau vietos skirti istorijai – pirmosioms spalvotoms lietuviškoms fotografijoms.

Spaudos fotografijos konkursai turi pasaulinę tradiciją. Visame pasaulyje žinomas kasmetis konkursas „World Press Photo“. Šio konkurso nugalėtojų paroda keliauja po visą pasaulį. Nacionaliniai spaudos fotografijų konkursai rengiami daugelyje šalių. Lankantis tarptautiniuose fotografijos festivaliuose džiugina tai, kad mūsų konkursas ir kasmetis albumas prisideda prie pasaulinės tradicijos puoselėjimo ir yra žinomi ne tik Lietuvoje.

Konkursas „Lietuvos spaudos fotografija“ – tai pasaulio spaudos fotografijos konkursų ir Lietuvos spaudos fotografijos tradicijų lydinys. Pavarčius visus šešis išleistus albumus, galime mintimis grįžti į tą laiką, prisiminti žmones, jų veidus ir užimamą ar pakitusią vietą šiandienos gyvenime. Tikimės, kad geriausių šalies spaudos fotografų darbai turės išliekamąją vertę Lietuvos istorijoje.

Lietuvos spaudos fotografų klubas

TEMOS:

 1. Naujienos
 2. Žmonės naujienose
 3. Socialinė fotografija
 4. Portretas
 5. Kultūra
 6. Sportas
 7. Pramogos
 8. Kariuomenė
 9. Gamta ir jos apsauga
 10. Kasdienis gyvenimas
 11. Spindesys („Glamour“)
 12. Reportažas